Mobilní svařovací robot: Přehled
Mobilní svařovací robot kombinuje 6osý svařovací robot, svařovací zdroj a senzory na samojízdném podvozku. Namísto jeřábování těžkého obrobku do pevné svařovací cely dovezete robota přímo k obrobku. To z něj činí praktickou volbu pro dílce delší než cca 3 m, těžší než cca 1 t nebo jednoduše příliš objemné pro manipulaci.
Mobilní svařovací robot vyrábíme ve třech provedeních podvozku: pásová verze pro náročné a stísněné prostory, zdvižná kolová verze s vertikálním dosahem 4 m pro vysoké dílce a řízená kolová verze napájená kabelem pro dlouhé směny na jednom pracovišti. Všechny tři varianty dodáváme; ta správná závisí na vašich dílcích a podlaze.
Mobilní svařovací robot v akcii
Robot přijede k obrobku, vyhledá svarovou spáru a svařuje bez nutnosti pevné cely.
Tři konfigurace

| Položka | Pásová | Zdvižná kolová | Řízená kolová |
|---|---|---|---|
| Robot | FANUC M-10iD/8L | FANUC M-10iD/8L | CRP2010A |
| Svařovací zdroj | Megmeet EHAVE2 CM500R | Megmeet EHAVE2 CM500R | Aotai NBC500RP Plus |
| Jmenovitý proud / napětí | 500 A / 12–45 V | 500 A / 12–45 V | třída 500 A |
| Horizontální / vertikální dosah | 4 m / 2,7 m | 4 m / 4 m | dle uspořádání obrobku |
| Napájení | 30 kW, baterie 72 V 180 Ah × 6 | 26,8 kW, baterie 48 V 120 Ah × 6 | 50 kVA, kabelový přívod 3 × 380 V 50 Hz |
| Rozměry | 1940 × 1460 × 1300 mm | 2600 × 1400 × 2100 mm | 3000 × 1500 × 2400 mm |
| Hmotnost | 1100 kg | 1700 kg | 2500 kg |
| Pojížděcí ústrojí | Pásy 1750 × 1390 × 400 mm, šířka 230 mm | Pneumatiky Ø530 mm, šířka 130 mm, rozvor 1600 mm | Pohon řízenými koly, dálkové ovládání |
| Minimální poloměr otáčení | 1200 mm | 3000 mm | — |
| Pojezdová rychlost | jmenovitá 15 km/h | jmenovitá 15 km/h | 2,2 km/h |
| Dojezd na jedno nabití | 20–50 km | 20–50 km | neomezeno při napájení kabelem |
| Hořák | TRM-602W chlazený vodou | TRM-602W chlazený vodou | dle technologie |
| Sledování spáry | Sledování oblouku nebo laserové sledování | Sledování oblouku nebo laserové sledování | Mračno bodů, přesnost 0,1 mm; software TracerStudio |
| Provozní prostředí | — | — | 0–45 °C, vlhkost až 90 % RV (nekondenzující) |
Společné pro všechny verze: uhlíková a nerezová ocel; polohy v rovině, koutové, svislé a stropní nízkoproudé; ochranný plyn Ar 80 % + CO₂ 20 %, čisté CO₂ nebo čisté Ar. Certifikace CE, ISO 9001.
Rameno robota
Pásová a zdvižná verze využívají robot FANUC M-10iD/8L: 6osé rameno s nosností 8 kg a dosahem 2032 mm. Svařovací kabely jsou vedeny uvnitř ramene, takže se nemohou zachytit o obrobek a rameno poháněné převody zůstává stabilní i při plném dosahu. Jako volitelné příslušenství je k dispozici offline programování ROBOGUIDE.
Jak to funguje v dílně
- Přejezd k obrobku. Obsluha dálkovým ovládáním dovede robota k dílci. Dílec může zůstat tam, kam jej položil jeřáb; není potřeba žádný velký přípravek.
- Naprogramování na místě nebo použití existujícího programu. Nové svary se naprogramují přímo na místě. Pro podobné svary se využije uložený program s úpravou několika bodů, což zabere minuty namísto hodin.
- Lokalizace a korekce. Dotykové snímání, laserové polohování nebo 3D vidění vyhledá skutečnou spáru a provede korekci podle aktuální parkovací pozice robota.
- Svařování se sledováním v reálném čase. Sledování svarového oblouku upravuje polohu hořáku během svařování. Vícevrstvé a vícepruhé svařování zvládá silné plechy; koutové svary na uhlíkové oceli do tloušťki 8 mm lze svařovat z jedné strany s oboustranným provařením.

Je mobilní svařovací robot vhodný pro vaše dílce?
Použijte tento kontrolní seznam. Pokud většina bodů odpovídá vaší výrobě, mobilní robot je obvykle lepší investicí než pevná cela:
| Faktor | Vhodné, když |
|---|---|
| Velikost a hmotnost obrobku | Delší než 3 m, těžší než 1 t, nákladná manipulace jeřábem |
| Doba svařování dílce | Dlouhé svary na dílci (více než 15 minut), flexibilní takt |
| Podlaha | Rovná dílenská podlaha, uličky širší než 1,5–2 m |
| Struktura produkce | Široký sortiment, malonákladová výroba, časté změny drah |
Typické obrobky a průmyslová odvětví
Obrobky
- Výložníky rypadel a rámy stavebních strojů
- Lodní sekce a velké ocelové konstrukce
- Větrné věže a velké ventilátory
- Tlakové nádoby a kontejnery pro ukládání energie
- Lodní kontejnery a skříně železničních vagónů
- Krabicové nosníky mostů, stavební sloupy a nosníky
- Ropné a plynárenské rozvody
Proč zde mobilní řešení vítězí
- K obsluze není potřeba vyučetovaný svářeč
- Žádné velké přípravky pro velké konstrukce; dílce lze umístit libovolně
- Konzistentní svary bez vynechaných míst
- Jeden robot může obsluhovat několik stanovišť, což zvyšuje využití zařízení
- Na jednom velkém dílci může pracovat několik robotů současně
- Nahrazuje ruční svařování ve stísněných, nebezpečných nebo kouřem zamořených prostorách

Jak se srovnává s ostatními svařovacími roboty
| Systém | Přednost | Zvolte jej, když |
|---|---|---|
| Konzolový svařovací robot CWR500A | Otevřená přední i zadní část pro nakládku jeřábem; dosah 3.5 m | Dlouhé deskové dílce, H-profilů a skříňové nosníky nakládané jeřábem |
| Portálový svařovací robot | Pokrývá celou obdélníkovou oblast, např. 12 m × 4 m | Velmi široké díly, jako jsou lodní sekce a rámy přívěsů |
| Kolejnicový 7osý svařovací robot | Kompaktní linka s jedním robotem a 3D skenováním | Ocelové konstrukční prvky podobné velikosti |
| Mobilní svařovací robot (tento stroj) | Přijede k obrobku; není potřeba kolejnice | Díly jsou příliš velké nebo těžké na to, aby se přepravovaly na jiné stanoviště |
| Robotické svařovací pracoviště | Polohovadlo natáčí díl do nejlepšího svařovacího úhlu | Opakované díly do hmotnosti několika tun v dávkách |
| Kobotové svařovací pracoviště | Ručně naváděné programování, bez oplocení po posouzení rizik | Malé, smíšené díly a časté změny sortimentu |
Co určuje cenu mobilního svařovacího robota
Každý mobilní robot je konfigurován pro díly, které bude svařovat. Tyto faktory pohybují cenovou nabídkou nahoru nebo dolů:
| Cenový faktor | Možnosti | Jak to ovlivňuje cenu |
|---|---|---|
| Podvozek | Pásový, zvedací kolový nebo řiditelný kolový | Zvedací sloup a kapacita baterie zvyšují náklady; verze napájená kabelem baterii nemá |
| Robotické rameno | FANUC M-10iD/8L nebo CRP2010A | Dovozová ramena stojí více a hodí se pro náročné procesy |
| Snímání | Sledování oblouku, laserové sledování, 3D vidění / mračna bodů | Vize urychluje přemisťování na smíšených dílech |
| Svařovací zdroj | Aotai, Megmeet, Panasonic, Lincoln Electric, Miller | Dovozové značky stojí více; místní značky se v některých oblastech snáze servisují |
| Počet robotů | Jeden nebo několik pracujících společně | Každý další robot je kompletní jednotka |
| Servis | Instalace a školení na místě | Nacionálně naceněno zvlášť, obvykle asi týden na místě |
Pro cenovou nabídku pošlete fotografie nebo výkresy vašich největších dílů, tloušťku plechu, materiál a jakou vzdálenost musí robot ujet mezi díly. Nabízíme v režimu FOB Qingdao.
Dodávka, instalace a podpora
- Konfigurace a výkresy. Naši inženýři vyberou podvozek, robota a snímání na základě vašich dílů, stavu podlahy a šířky uliček.
- Výroba a tovární zkouška. Dodací lhůta je 20–45 dní v závislosti na konfiguraci. Systém je před odesláním sestaven a vyzkoušen svařováním.
- Příprava místa. Zkontrolujte, zda jsou uličky široké alespoň 1,5–2 m a podlaha je rovná. Verze s řízenými koly potřebuje přívod 3 × 380 V; bateriové verze potřebují nabíjecí bod.
- Instalace a školení. Instalace na místě a školení obsluhy obvykle trvají asi jeden týden a jsou naceněny zvlášť. Obsluha se naučí programování, každodenní provoz a běžnou údržbu.
- Poprodejní podpora. 24měsíční záruka na celý stroj, kromě spotřebního materiálu, s dálkovou technickou podporou pro otázky softwaru a procesů.
Výhody a omezení
Výhody
- Přivádí robota k dílům, které jsou příliš velké na přesun
- Pracuje bez velkých přípravků nebo podlahových kolejnic
- Krátká doba programování pro podobné svary
- Bateriové verze pracují daleko od elektrických zásuvek
- Zvedací verze dosáhne na svary ve výšce až 4 m
- Vyvádí svářeče z uzavřených prostor a prostor plných zplodin
Omezení
- Vyžaduje rovné podlahy a volné uličky
- Malé díly ve velkém objemu s krátkým taktem (např. automobilové výlisky) jsou rychlejší a levnější v pevném robotickém svařovacím pracovišti
- Díly z tenkých plechů se často lépe svařují laserem
- Kapacita baterie omezuje nepřetržitou jízdu; naplánujte nabíjení do směn

Odkaz na velikost drátu pro MAG svařování
Typická proudová okna pro MAG svařování plným drátem. Knihovna procesů vybírá parametry automaticky, ale tato tabulka pomáhá při plánování zásob drátu a tloušťky plechu.
| Ø drátu | Zkrat (A) | Kapičkový přenos (A) | Sprchový přenos (A) | Typický plech |
|---|---|---|---|---|
| 0.8 mm | 40–120 | 120–170 | 170–200 | 0.8–4.0 mm |
| 1.0 mm | 60–140 | 140–190 | 190–300 | 2.0–8.0 mm |
| 1.2 mm | 80–180 | 180–240 | 240–400 | od cca 4 mm |
| 1.6 mm | 130–220 | 220–280 | 280–500 | od cca 8 mm |
Zkratový přenos probíhá při cca 14–22 V, přenos kapiček při cca 22–26 V (zóna rozstřiku, které je třeba se vyhnout) a sprchový přenos nad 26 V.
Nejčastější dotazy k mobilnímu svařovacímu robotu
Jaký je rozdíl mezi pásovou a kolovou verzí?
Pásová verze je kompaktní (1940 × 1460 × 1300 mm), otáčí se v poloměru 1200 mm a hodí se pro drsné nebo stísněné podlahy. Zvedací kolová verze je větší, ale zvedá robota, aby dosáhl na svary ve výšce až 4 m. Verze s řiditelnými koly je napájena kabelem pro neomezenou pracovní dobu v jedné oblasti.
Musí být obsluha certifikovaný svářeč?
Ne. Obsluha řídí robota, spouští program a kontroluje výsledek. Svařovací inženýr nastaví postupy jednou; podobné svary pak znovu využívají uložené programy.
Jak robot najde svar po zaparkování?
Dotykové snímání, laserové polohování nebo 3D vidění měří skutečnou polohu dílu, takže program se upraví podle toho, kde se robot zastavil.
Jaké polohy může svařovat?
Ploché, koutové a svislé svary a nadhlavové svary při nízkém proudu na uhlíkové a nerezové oceli.
Jak daleko může dojet na jedno nabití?
Bateriové verze mají dimenzovaný dosah 20–50 km v závislosti na použití. Verze s řiditelnými koly je napájena kabelem a nevyžaduje nabíjení.
Mohou svary splňovat požadavky AWS D1.1 nebo klasifikačních společností?
Postupy svařování lze kvalifikovat podle norem ISO, AWS D1.1 a pravidel klasifikačních společností, jako jsou ABS, LR a CCS. Kvalifikace postupu se provádí pro vaše specifické spoje a materiály.
Jaká je dodací lhůta?
Dodací lhůta je 20–45 dní v závislosti na konfiguraci. Instalace na místě a školení obsluhy trvají asi jeden týden a jsou naceněny zvlášť. Stroj má 24měsíční záruku, s výjimkou spotřebního materiálu.
Mohlo by na jednom velkém dílu pracovat několik mobilních robotů?
Ano. Na stejné velké konstrukci může pracovat několik robotů současně, přičemž každý svařuje své vlastní svary.
Může platforma dělat i něco jiného než svařování?
Stejná mobilní platforma může nést řezací nebo brusný nástroj, takže jeden design podvozku pokrývá svařování, řezání a broušení na velkých dílech.
Prohlédněte si všechny svařovací roboty a porovnejte konzolové, portálové, mobilní, pracovněstaniční a kobotové systémy vedle sebe.
Pošlete nám fotky vašich největších dílů. Naši inženýři vám doporučí vhodný podvozek, robot i senzorovou výbavu a zašlou cenovou nabídku FOB Qingdao.
Získat konfiguraci a cenovou nabídku










