Vláknové laserové řezací stroje

Vláknové laserové řezací stroje od 3000 × 1200 mm do 6000 × 2000 mm a 1 kW až 60 kW, plus kombinovaný stroj na plechy i trubky 2 v 1 a 3D robotická buňka, s průvodcem nákupem založeným na publikovaných datech řezání.

Začněte u rozměrů plechů, které nakupujete

Velikost stolu je prvním rozhodnutím, protože se dá později jen velmi těžce měnit. Přizpůsobte ji formátům, které vám dodává váš dodavatel oceli: 1500 × 3000 mm vyžaduje stůl 3015, 2000 × 4000 mm stůl 4020 a 6m plechy nebo dlouhé pásy stůl 6020. Příliš malý stůl znamená nutnost plechy nejdřív stříhat; příliš velký zbytečně zabírá místo v hale a peníze.

PCL vláknové laserové řezací stroje (údaje z jednotlivých produktových stránek)
StrojPracovní plochaVýkonPoznámky
GF30123000 × 1200 mm6–60 kWVysoký výkon na kompaktním stole; hlava s aut. zaostřováním
LFP30153000 × 1500 mm1–12 kWOtevřený jednostranný stůl, 100–120 m/min
LFP40204000 × 2000 mm1–30 kWAutomatický výměnný stůl, výměna 15–20 s
LFH40204000 × 2000 mm1–30 kWSvařovaný rám, tepelně zpracovaný stůl pro silné plechy
LFP60206000 × 2000 mm1.5–3 kWOtevřený jednostranný stůl pro dlouhé plechy
LFH60206000 × 2000 mm1–12 kW120 m/min, dvouteplotní chladič
2 v 1 plechy a trubkyStůl 3015 nebo 4020 + trubki Ø20–220 mm1–12 kWPlošný stůl a pneumatické sklíčidlo na jednom stroji
3D robotická laserová buňka6osý robot, dosah 2010–3100 mm1–4 kWOřezávání tvarovaných a lisovaných dílů
SF6060Na poptávkuNa poptávkuKompaktní zakrytovaný řezací stroj

Jakou tloušťku dokáže nařezat jednotlivý výkon?

Typická maximální řezná tloušťka podle výkonu laseru, 1 kW až 60 kW
Výkon laseruUhlíková ocel (O₂)Nerez (N₂)Hliník (N₂)Mosaz (N₂)
1 kW10 mm5 mm3 mm3 mm
1.5 kW16 mm6 mm4 mm3 mm
2 kW20 mm8 mm6 mm5 mm
3 kW22 mm10 mm8 mm6 mm
4 kW25 mm12 mm10 mm8 mm
6 kW25 mm20 mm16 mm12 mm
8 kW40 mm30 mm30 mm16 mm
12 kW40 mm40 mm40 mm16 mm
20 kW80 mm100 mm60 mm20 mm
60 kW200 mm150 mm––

Maximální tloušťka je strop, řez je v takovém případě pomalý a s hrubší hranou. Denní výrobu plánujte s rezervou několik milimetrů pod touto hodnotou a ověřte si ji v řezné tabulce konkrétního zdroje a hlavy ve vaší cenové nabídce.

Z toho vyplývají dvě věci. Výkon nezvyšuje řeznou schopnost u všech materiálů stejně: od 3 do 6 kW se maximum u uhlíkové oceli téměř nemění (22 až 25 mm), zatímco u nerezové oceli se zdvojnásobuje (10 až 20 mm). A maximum není užitečný limit, protože rychlost blízko něj klesá hluboko pod 1 m/min. Hliník obvykle dosahuje asi 60–70 % tloušťky uhlíkové oceli při stejném výkonu.

Parametry řezání vláknovým laserem

O většině řezů rozhodují tři nastavení: řezný plyn, poloha ohniska a tryska. Jsou vzájemně provázané a jejich nesprávná kombinace je nejčastější příčinou špatné kvality hrany.

Plyn, ohnisko a tryska podle typu práce
OperacePlyn a tlakOhniskoTryskaVýsledek
Uhlíková ocel 1–3 mm, vysoká rychlostDusík nebo vzduch, 10–14 bar0 až −1 mmJednoduchá, malý průměrNejrychlejší; mírná struska zespodu
Uhlíková ocel od 2 mm, čistá hranaKyslík, 0.5–1.6 bar+3 až +14 mm (roste s tloušťkou)Dvojitá nebo typ EČistá řezná plocha; pomalejší než dusík na tenkém plechu
Nerez, hliník, mosazDusík, 10–20 bar (roste s tloušťkou)0 až −13 mm (klesá s tloušťkou)Jednoduchá pro tenké, velký průměr pro silnéLesklá hrana bez oxidace

Řezání kyslíkem využívá pozitivní ohnisko, takže řezná spára se nahoře dostatečně otevře, aby mohl hořící kov unikat ven. Řezání dusíkem spoléhá pouze na hybnost plynu, takže ohnisko leží hluboko v řezné spáře. Přepnutí stroje ze silné uhlíkové oceli na nerez bez resetování ohniska způsobí široký a hrubý řez na nerezi; nulové nebo záporné ohnisko na silné uhlíkové oceli s kyslíkem řez zastaví.

Uhlíková ocel s kyslíkem: typická rychlost (m/min)
Tloušťka1.5 kW3 kW6 kW12 kW
2 mm5.03.8–4.2––
3 mm3.63.2–3.63.5–4.2–
4 mm2.53.0–3.23.3–3.8–
6 mm1.42.2–2.52.7–3.2–
8 mm1.21.8–2.22.2–2.5–
10 mm1.01.0–1.32.0–2.32.0–2.3
12 mm0.80.9–1.01.9–2.13.0–3.5
16 mm0.50.6–0.71.2–1.42.8–3.0
20 mm–0.5–0.550.6–0.71.5–1.6
25 mm––0.4–0.50.8–1.0
Tenká uhlíková ocel s dusíkem nebo vzduchem: režim vysoké rychlosti (m/min)
Tloušťka3 kW6 kW12 kW
1 mm28–3535–4550–60
2 mm16–2020–2535–40
3 mm–12–1428–33
4 mm–8–1020–24
6 mm–5–610–13
Nerezová ocel s dusíkem: typická rychlost (m/min)
Tloušťka1.5 kW3 kW6 kW12 kW
1 mm2028–3540–5050–60
2 mm718–2425–3040–45
3 mm4.57–1015–1830–35
5 mm1.53.0–3.67–815–18
6 mm0.82.0–2.76–713–15
8 mm–1.0–1.23.5–3.88–10
10 mm–0.5–0.61.6–2.06.5–7.5
12 mm––1.0–1.25.0–5.5
16 mm––0.5–0.62.0–2.3
20 mm––0.2–0.351.2–1.4
Hliník s dusíkem: typická rychlost (m/min)
Tloušťka1.5 kW3 kW6 kW12 kW
1 mm1825–3030–4545–50
2 mm615–1820–2535–40
3 mm2.57–814–1625–30
5 mm–2.5–35–615–18
6 mm–1.5–23.5–412–15
8 mm–0.6–0.71.5–28–10
10 mm––1.0–1.26–7

Rychlosti v m/min. Typické hodnoty pro kvalitní řezání; požadavky na řeznou hranu, jakost materiálu, čistota plynu a řezná hlava je ovlivňují. Vaše cenová nabídka obsahuje tabulku pro přesnou konfiguraci.

U stroje o výkonu 6 kW nebo silnějšího se uhlíková ocel do tloušťky cca 6 mm obvykle řezá rychleji s dusíkem nebo vzduchem, za akceptování mírné otřepu; nad cca 10 mm, nebo tam, kde musí být řezná hrana bez otřepů, je lepší volbou kyslík s pozitivním ohniskem. Pod 1 mm se kyslík nepoužívá.

Propalování silných plechů

U silných plechů je propalování nejrizikovějším momentem: provedené v jednom kroku vyfoukne roztavený kov zpět na trysku. Silná uhlíková ocel se propaluje ve třech fázích, od vysoké výšky trysky s plným výkonem až po řeznou výšku s pulzním výkonem a nižším ohniskem, přičemž hlava se začne pohybovat až po poslední fázi. U 22 mm uhlíkové oceli při 3 kW trvají tyto fáze dohromady několik sekund. Nastavení propalu si nejdříve otestujte na odřezcích; stav povrchu, čistota kyslíku a znečištěná čočka – to vše mění časování.

Typy trysek

TypPoužití
Jednoduchá (S)Dusík a vzduch; univerzální použití; větší průměry pro silnější nerezovou ocel a hliník
Dvojitá (D)Kyslíkové řezání uhlíkové oceli při nízkém až středním výkonu
Typ EVysokoprůtoková kyslíková tryska pro 6 kW a více
Velký průměr (B)Dusík na silný nerez a hliník při 6 kW a více

Rovnoměrný průtok plynu vyžaduje vycentrovanou, nepoškozenou trysku. Kontrolujte centrování při každé výměně trysky a trysky s poškozenou špičkou vyměňte; otřep na špičce způsobuje nerovnoměrné otřepy na jedné straně řezu.

Když je řezná hrana špatná

PříznakPravděpodobné příčinyŘešení
Silné otřepy pod uhlíkovou ocelí (kyslík)Příliš vysoká rychlost, nízký tlak kyslíku, příliš záporné ohniské, částečně ucpaná tryskaSnižte rychlost o 5–8 %; udržujte tlak kyslíku na 0,5–0,7 bar; nastavte ohniské +3 až +4 mm; zkontrolujte špičku trysky
Žlutá nebo hnědá nerezová hranaČistota dusíku pod 99,99 %, nízký tlak, příliš vysoká výška trysky, únik plynuPoužijte dusík o čistotě alespoň 99,99 %; výška trysky cca 0,5 mm; přidejte 1–2 bar; proveďte zkoušku těsnosti šroubení
Silná uhlíková ocel není proříznutá skrzPropal nebyl dokončen, ohniské není dostatečně pozitivní, špinavá čočkaNechte dokončit všechny fáze propalu; zvedněte ohniské v krocích po 1 mm; vyčistěte nebo vyměňte ochranné sklíčko
Kvalita se na plechu lišíProhnutý plech, nečistoty pod plechem, opotřebovaný hřeben nebo řemenPlech srovnejte; vyčistěte rošty; pokud se rozdíly opakují, zkalibrujte pohony

Kyslík, dusík nebo vzduch

PlynPoužitíHrana
KyslíkUhlíková ocel, zejména od středních tlouštěk výšeOxidová vrstva na hraně; před lakováním práškovou barvou nebo svařováním kritických spojů ji odstraňte
DusíkNerezová ocel, hliník; uhlíková ocel, pokud hrana musí být bez oxidůLesklá hrana, připravená ke svařování nebo lakování; vysoká spotřeba plynu
Stlačený vzduchTenké plechy z uhlíkové a nerezové oceliMírná oxidace; nejlevnější na metr, pokud je vzduch suchý a bez oleje

Tlaky se velmi liší. Kyslík se používá při tlaku cca 0,5–1,6 bar, dusík při 10–20 bar. Kyslík hoří spolu s laserem a vyžaduje malý průtok; dusík musí vyfouknout roztavený kov ze spáry sám, takže potřebuje vysoký tlak a hodně plynu. Pro čistou nerezovou hranu je obvyklou specifikací dusík o čistotě 99,999 %.

Rozhodněte o zdroji plynu ještě před dodáním stroje. Svazky lahví jsou v pořádku pro občasné řezání dusíkem; každodenní práce s nerezem obvykle obhajuje pořízení zásobníku na kapalný plyn nebo vyvíječe dusíku.

Čtení technického listu laseru

Technické listy pro stroje 3015 na B2B platformách vypadají téměř totožně: polohování ±0,03 mm, opakované polohování ±0,02 mm, 120–150 m/min, 1,5 G, 380 V třífázové. Některé dokonce uvádějí dvě různé hodnoty přesnosti na téže stránce. To, co stroje odlišuje, se skrývá za těmito řádky:

Řádek v technickém listuCo zkontrolovat
Přesnost polohování vs. opakovaného polohováníPolohování (například ±0,03 mm) udává, jak blízko se osa dostane k zadanému bodu; opakované polohování (často ±0,02 mm) udává, jak dobře se vrací do stejného bodu. Zeptejte se, z jaké zkušební metody tato hodnota pochází, například ISO 230-2.
Max. rychlostV inzerátech se uvádí 100–150 m/min. Jde o rychloposuv mezi řezy. Řezná rychlost na 6 mm oceli při 3 kW se pohybuje kolem 2 m/min.
ZrychleníBěžná hodnota je 1,0–1,5 G. Rozhoduje o cyklovém čase na tenkém plechu s mnoha malými konturami, více než výkon laseru.
HmotnostB2B inzeráty často uvádějí celkovou hmotnost balení, nikoli hmotnost stroje. Pokud plánujete základy, vyžádejte si hmotnost stroje a zatížení podlahy.
Značky komponent„Raycus/IPG/Max“ nebo „Yaskawa/Delta/HCFA“ v inzerátu znamená, že prodejce může osadit kteroukoli z nich. Důležité jsou ty značky, které máte uvedené ve smlouvě.

Kvalita řezu: Použijte normu ISO 9013 na výkresu

„Dobrá hrana“ znamená pro každého něco jiného. Norma ISO 9013 klasifikuje tepelné řezy podle kolmosti (třídy 1 až 5) a drsnosti povrchu Rz5 (třídy 1 až 4) s tolerancemi, které rostou s tloušťkou plechu. Pokud na výkres uvedete požadované třídy, vy i dodavatel posoudíte vzorkové díly podle stejného měřítka.

Měď, mosaz a hliník

Vláknové lasery pracují na vlnové délce cca 1,07 µm, což je desetina vlnové délky CO₂ laseru, a zaostřují do mnohem menšího bodu. Tato vyšší hustota výkonu umožňuje řezat měď a mosaz, se kterými mají CO₂ lasery potíže. Praktická pravidla pro reflexní kovy: řezat 10–15 % pod maximální posuvovou rychlostí, nechat propal projít zcela skrz před zahájením pohybu, udržovat ohniskové bod blízko horního povrchu, používat kyslík na měď a dusík na mosaz. Konzervativní minimální výkony pro měď jsou 1 kW pro 1 mm, 2 kW pro 3 mm a 4 kW pro 6 mm.

Totéž platí pro ocel: v srovnávacích testech na 15 mm měkké oceli a 10 mm nerezové oceli potřeboval vláknový laser menší výkon než CO₂ laser pro stejnou řeznou rychlost, protože ocel lépe absorbuje jeho vlnovou délku.

Otevřený stůl nebo výměnný stůl

U stroje s jedním otevřeným stolem (LFP3015, LFP6020) laser stojí, zatímco obsluha odebírá hotové díly a zakládá další plech. Pro prototypy a smíšené zakázky je to přijatelné a stroj stojí méně. Když stroj běží ve výrobě na plné směny, prostoje se sčítají; výměnný stůl (LFP4020, výměna za 15–20 s) umožňuje zakládat materiál, zatímco stroj řezá.

Vláknový laser, plazma nebo laser na trubky

Vláknový laser poskytuje nejlepší přesnost a řeznou hranu na plechech a středně tlustých materiálech. CNC plazma stojí méně na milimetr tloušťky u silné uhlíkové oceli a dokáže řezat úhly pro svařování (zkosení). Pokud tvoří trubky velký podíl vašich dílů, specializovaný laser na trubky provede řezání, vrtání a vyřezávání tvarových spojů v jednom průchodu; stroj 2 v 1 pokryje menší objemy trubek.

Než zadáte objednávku

  • Formáty plechů a tloušťkový mix podle materiálu jako hodiny za měsíc.
  • Značka a výkon zdroje s řeznou tabulkou daného zdroje.
  • Jednomístný nebo výměnný stůl.
  • Značky hlavy, serv, vedení a řídicího systému uvedené ve smlouvě.
  • Přívod plynů, elektrické připojení, podlaha a odsávání zplodin.
  • Vzorkové díly z vašeho vlastního výkresu posouzené podle norem ISO 9013, pokud je používáte.

Často kladené otázky k vláknovým laserovým řezacím strojům

Který laserový pálicí stroj se hodí pro malou zámečnickou dílnu?

Obvykle model 3015, jako je LFP3015: pojme standardní plechy 1500 × 3000 mm a lze jej objednat ve výkonu od 1 kW do 12 kW.

Jak silný materiál dokáže proříznout 3 kW vláknový laser?

Typicky přibližně 22 mm konstrukční oceli s kyslíkem a maximálně 10 mm nerezové oceli s dusíkem při velmi nízké rychlosti. Pro každodenní výrobu počítejte s o něco menší tloušťkou a zkontrolujte řeznou tabulku nabízeného zdroje.

Je laser s vyšším výkonem vždy rychlejší?

Ne. U tenkých plechů je rychlost omezena zrychlením a řídicím systémem. Vyšší výkon se vyplácí od středních tloušťek směrem nahoru.

Proč je řezání dusíkem tak drahé?

Dusík proudí při tlaku přibližně 12–20 bar na 3 kW stroji a musí taveninu vyfouknout sám, takže spotřeba je vysoká. Zásobník na kapalný plyn nebo generátor snižují náklady na metr krychlový.

Dokáže vláknový laser řezat měď a mosaz?

Ano. Jako konzervativní minimum počítejte s 1 kW na 1 mm mědi a 4 kW na 6 mm, přičemž na měď se používá kyslík a na mosaz dusík.

Můžete před objednávkou nařezat vzorky?

Ano. Pošlete nám DXF, materiál a tloušťku a my nařežeme vzorky na konfiguraci, kterou zvažujete.

Pošlete nám rozměry plechů a tloušťkový mix. Doporučíme vám velikost stolu a zdroj a vytvoříme cenovou nabídku s uvedením značky každého komponentu.

Získat cenovou nabídku